PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=896}

Miś

7,8 340 672
oceny
7,8 10 1 340672
8,2 39
ocen krytyków
Miś
powrót do forum filmu Miś

PLAKAT

ocenił(a) film na 8

Będą Wam nie raz powtarzać, że w PRL-u powstała - jakoby - słynna polska szkoła plakatu filmowego, zniszczona rzekomo przez wprowadzenie do kinematografii elementów wolnego rynku.
No to zerknijcie sobie na te wszystkie plakaty do filmów reżysera B. Zagajnego, zgromadzone w biurze kierownika produkcji Hochwandera. Tytuły filmów brzmią symptomatycznie (w kolejności alfabetycznej): 1 "Katiusza kaprala Janusza", 2 "Nie ma dublera dla sapera" (wesoła komedia frontowa), 3 "Szefowie własnych cieni", 4 "Trzy granaty" (dramat wojenny), 5 "Wspólny karabin", 6 "Zadżumiona".
Ale nie o tytuły chodzi. Looknijcie na same plakaty - podobają się Wam? No przecież to bohomazy są, machnięte byle jak w parę minut. Na dodatek w ogóle nie zachęcają do pójścia do kina. Otóż z autopsji wiem, że 90 procent ówczesnych plakatów (do filmów krajowych i importowanych) tak właśnie wyglądało!
I czym się tu teraz po latach zachwycać?

PS Owszem, trafiały się też plakaty będące prawdziwymi – bez szczypty ironii - dziełkami sztuki. Na przykład te autorstwa Fr. Starowieyskiego. Lecz nie one dominowały!

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

A już sądziłem że jestem sam:) Również nie przepadam za polską szkołą plakatów. Tak jak mówiłeś, zdarzają się perełki ale ogólnie nie wygląda to ciekawie. Uwielbiam za to plakaty amerykańskie (oczywiście również trzeba przebrać). Sam mam u siebie powieszone plakaty Szczęk i Martwego zła.
Niektóre z tych polskich plakatów są rozchwytywane jako takie ciekawski. Sam kiedyś chciałem zdobyć Elektronicznego Mordercę (obecnie znany jako Terminator):
http://gapla.fn.org.pl/public/cache/P17980-1000x1000.jpg
Ale nie można go obecnie dorwać (jak się pojawia to w kosmicznych cenach), a o dodruku nikt nie pomyślał.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones